PROJEKTOVÉ DNY
MŠ Krymská 10
Příjezd sv. Martina, 7. 11. 2024
Ve čtvrtek 7. listopadu 2024 se v areálu mateřských škol Krymská 10 a Krymská 12 konala oblíbená tradiční školní akce s názvem Příjezd sv. Martina.
Děti měly možnost na předem připravených stanovištích plnit úkoly, které se vázaly k legendě o sv. Martinovi. Protože panovalo chladné počasí, tak na děti čekal teplý čaj, ale také milé pohoštění, které dětem připravili rodiče a prarodiče.
Velmi děkujeme za pomoc a věříme, že si všichni listopadovou slavnost užili.
Den stromů
Bylinkobraní 2024
Tradiční "Bylinkobraní" se uskutečnilo v pondělí 23. září 2024 u našich školních záhonků.
Děti zde sklidily bylinky, které na jaře zasadily ze sazenic i semínek.
Bavilo je nejen stříhání, ale také různé aktivity. Například hledání rostlin ve starém herbáři nebo poznávání bylinek podle vůně. Letošní sklizeň se opět vydařila a již nyní se těšíme na jaro a další sázení bylinek.
Děkujeme Bečovské botanické zahradě za sazenice.
Celostátní výzva – „Pěšky do Školy“ - 16. 9. – 20. 9. 2024
I když je září měsícem více než hektickým, rozhodli jsme se účastni celostátní výzvy „Pěšky do školy“, která probíhala v týdnu
od 16. 9. – 20. 9. 2024. S dětmi jsme společně vytvořili upoutávku, kterou jsme umístili na plot u naší školky.
Informace a brožurky
Odkazy ve formě informačních letáčků a brožur jsme také umístili do šaten a vestibulu naší budovy, rodiče měli tedy možnost s dětmi vše prostudovat.
Plotovka
Jako motivaci k výzvě jsme připravili pro děti „plotovku“ s otázkami k tématu bezpečnosti při pěší cestě do naší školky a tak si děti po splnění úkolů a odpovědí na dané otázky, odnesly i nějaké nové vědomosti, nebo upevnily vědomosti, které již mají. Plotovku si děti mohly projít právě při pěší cestě do školky. A my jsme se rozhodli projít si jí i společně. V závěrečném úkolu jsme odkazovali na Mezinárodní den bez aut – 22. 9. a také na naší výzvu „Pěšky do školy“.
Záznamový arch
V šatnách jsme umístili zápisový arch, do kterého mohli rodiče s dětmi zapsat, jakým způsobem se do mateřské školy daný den dopravili. Rodiče se aktivně zapojili a skutečně se zápisové archy, pomocí barev krásně zaplnily.
Procházka po okolí MŠ
Další přidruženou aktivitou byla společná procházka po okolí Mateřské školy, při které jsme s dětmi probrali na jaké momenty, si musí dát pozor tak, aby cesta do Mateřské školy byla bezpečná. Procházka nás motivovala k myšlence, že v okolí Mateřské školy, chybí bezpečný způsob přecházení silnice v ulici Charkovská. Rozhodli jsme se tedy oslovit obor dopravy MMKV s prosbou o umístění přechodu pro chodce v místech, kde musí rodiče s dětmi přecházet frekventovanou silnici a vzniká tím nebezpečná situace. Cestou jsme si také vyzkoušeli chůzi a skoky některých zvířátek, děti byly moc šikovné a jejich sportovní výkony obdivuhodné.
Společné tvoření mapy
Na dané téma jsme také s dětmi tvořili. Vytvořili jsme společně „mapu“, kde jsme se pokusili znázornit všechny možné způsoby dopravení se do naší Mateřské školy tak, abychom nepotřebovali automobil. O společné práci jsme si pak společně povídali a děti měly spoustu nápadů, jak se do Mateřské školy dostat, některé nápady byly i úsměvné, ale takový přílet na koštěti by byl jistě velmi stylový.
Závěr
Celý týden jsme si téma opravdu užili, rodiče se aktivně zapojili a snad jsme některé motivovali a častěji využijí jinou možnost dopravy než je automobil, protože cestu do školky si mohou společně moc hezky užít, zažít třeba i nějaké dobrodružství a společně strávit hezké chvilky. Výzva je pojata také jako soutěž mezi jednotlivými školami, tak nám držte palce. Těšíme se na příští rok, kdy určitě k výzvě vymyslíme další zajímavé aktivity.
V Karlových Varech: 26. 9. 2024 Vypracovala: Bc. Alena Linhartová
Fotodokumentace a spolupráce: Veronika Bartoňová
5. 6. 2024 Vernisáž výstavy "Karlovarské prameny a kolonády"
1. místo "Hrajeme si s odpady- Přírodní atraktivity našeho kraje 2023"
Projektový den ke Dni Země – Pomáháme skřítkům Pořádníčkům 15.4. 2024
Dne 15. 4. 2024 uspořádala mateřská škola Krymská 10 a Krymská 12- Studánka projektový den ke Dni Země s názvem – Pomáháme skřítkům Pořádníčkům
Děti se tak zábavnou formou seznámily s tříděním odpadu – Jak a proč třídíme odpad? Co je recyklace? Co je nebezpečný odpad? Jak se zachovat pokud najdu např. stříkačku?
Společně jsme uklidili zahradu MŠ, kde byl však odpad z bezpečnostních důvodů připraven od nás, tedy čistý a bez nebezpečných předmětů ( věk dětí – nebezpečí poranění a infekčních chorob)
Dále jsme vyzvali rodiče, zda- li by nám pomohli uklidit Karlovy Vary- Tuhnice. Úklidové pomůcky si po domluvě s MMKV (paní Ing. Michaela Strejcová) měli možnost vyzvednout u nás v MŠ Krymská 10. Rodiče nám během akce zasílali fotografie před a po úklidu. Děkujeme tímto za jejich pomoc a spolupráci.
Pomáháme skřítkům Pořádníčkům
Každá třída si připravila jedno stanoviště, na daném stanovišti byl vždy jeden skřítek Pořádníček, který měl na starosti konkrétní odpad – děti se formou otázek, názorné ukázky a úkolu dozvěděly, jaký odpad má skřítek na starosti – jak dlouho se tento odpad v přírodě rozkládá, jak ho třídíme, co se z něj dá dalšího vyrobit atd.
Na posledním stanovišti se děti dostaly až na znečištěné místo, kde zlí a nepořádní lidé zanechali veliký nepořádek. Jejich úkolem bylo vše posbírat a využít čerstvě nabyté vědomosti o odpadu. Poté vše děti roztřídily do připravených popelnic na tříděný odpad a s provázející paní učitelkou si vše znovu zopakovaly.
Na místě byla také ukázka nebezpečného odpadu – injekční stříkačka. Děti se tak dozvěděly, jak se správně zachovat v případě, kdy by tento nebezpečný předmět našly ve svém okolí.
Protože byly děti šikovné šikovné, zasloužily si od skřítků Pořádníčků velkou pochvalu a také odměnu.
Dále máme v plánu oslovit širší veřejnost a umístit na plot okolo MŠ fotografie nepořádku s informací, jak dlouho trvá než se daný odpad v přírodě rozloží s prosbou o udržování pořádku.