Projekt proti psímu kousnutí

 

hodnocení ze dne 29. 4. 2014 - Broučková, Motýlková třída

 

V úterý jsme zavítaly s Arwen hned do dvou tříd v naší školce, v obou třídách jsme předvedly kurz pro 1. skupinu, tedy předškoláky.

V Broučcích už děti Arwenku znaly a tak věděly, jak se mají před pejskem chovat, mohli jsme proto rovnou začít. Lekce trvala 45 minut, ale uběhla jako by měla snad minutu. V Motýlcích jsme se museli s Arwen teprve seznámit, dva chlapečkové byli v přítomnosti „cizího“ pejska nejistí a jeden z nich dokonce poplakával, ale vše jsme mu vysvětlili a Arwenka si brzy získala i jeho přízeň.

 

Děti byly v obou třídách plně soustředěné a bylo na nich vidět, že je práce s pejskem baví. Na Arwen jsme si ukázali, jak se pejsek chová, když jsme divocí, a jak to udělat, aby se zklidnil. Popsali jsme si různé fiktivní situace a hledali jejich řešení. Řekli jsme si, jak se chovat, pokud se chceme s nějakým pejskem seznámit a pak jsme si to na Arwen vyzkoušeli. Velkou odměnou pro děti bylo určitě to, když si mohly Arwen pohladit. Na konci celé lekce dostalo každé z dětí pamlsek, kterým mohlo Arwen odměnit za její poslušnost. A jako třešničku na dortu předvedla Arwen i pár svých naučených kousků.

 

proti kousnuti1 proti kousnuti

 

 

 

 

Pátek ve třídě Broučků proběhl v seznamovacím duchu, do třídy totiž poprvé zavítala psí kamarádka Arwen. Děti i rodiče byli na tuto chvíli již delší dobu připravování a z projektu byli nadšeni. Rodiče jsou vděční za projekt, jehož smyslem je, naučit děti chovat se v přítomnosti psů tak, aby co nejvíce snížily riziko útoku. Zároveň rodiče uvítali, že se děti naučí psům důvěřovat.

 

Dá se říci, že Arwen byla téměř celé ráno i dopoledne ve svém stanu a děti se s ní postupně skrz síťovaná okna seznamovaly. Děti byly předem seznámeny s tím, jak se v přítomnosti Arwen chovat, co dělat a nedělat. Věděly, že pokud je Arwen na svém místě, nikdo k ní nesmí chodit, pokud je na místě, odpočívá. Arwen měla také příležitost seznámit se s novým prostředím i si každé z dětí důkladně očichat. Chvilku nám dělala společnost při povídání v komunikativním kruhu a po cvičení si ji mohly děti za odměnu pomazlit. I děti z ostatních tříd se na Arwen přišly alespoň na malý okamžik podívat a až když jsme jim také přislíbili návštěvu, mohly s klidným svědomím odejít zpět do svých tříd.

 

Ven jsme šli s Broučky i Arwen společně, děti měly procházku po blízkém okolí MŠ skutečně za odměnu. Arwen vedly na vodítky nejstarší děti, což díky její ohlávce nebyl žádný problém, neboť jí ohlávka neumožňuje táhnout. Některé děti se ošklíbaly, že Arwen vykonává potřebu a že se po ní musí uklízet, ale i to jsme si vysvětlili… Myslím, že i tato část péče o psa by si měly děti dobře uvědomovat, okolo nás je spousta dospělých vlastnících psa bez ochoty po něm uklízet…

 

Celý den byly děti velice snaživé a cítila jsme z nich opravdu příjemný klid. Všechny děti se snažily jak proto, aby neznepokojovaly Arwen a zpříjemnily jí její pobyt ve školce, tak proto, aby si zasloužily slibovanou procházku a relaxační chvilku, kdy si mohly Arwen pohladit, pomazlit. Musím říci, že i Arwen přes její nízký věk a pramálo zkušeností s prací v neznámém prostředí, Byla velice klidná a poslušná. K dětem byla velice přátelská a měla o ně velký zájem.

 

Velice se s Arwen těšíme na další chvíle prožité v naší mateřské škole.

 

proti kousnuti3 proti kousnuti4

 

 

hodnocení ze dne 14. 5. 2014 - Kytičková třída

 

Ve středu jsem s Arwen zavítala do třídy našich Kytiček, kde nás přivítala skupinka předškolních dětí. Bylo na nich vidět, že je hodina bavila. Ve třídě byla i paní učitelka s mladšími dětmi, které byly u stolečku a tak bylo ve třídě celkem hlučno, ale předškoláky práce s Arwen tak bavila, že neměly pramalý problém s udržením pozornosti. Chtěly mi neustále vyprávět své zážitky s pejsky a téměř samy mi dovykládaly, jak se k pejskům chovat a jak naopak ne. Dokonce i s fiktivními problémy se s lehkostí vypořádaly a jeden z chlapců mi i řekl, jakým číslem by zavolal sanitku. Za odměnu dostala Arwen od všech dětí vyslouženou pochoutku a předvedla také nějaké kousky pro pobavení.

 

proti kousnuti5 proti kousnuti6
 

Zpracovala Michaela Janů