Svět ohně

 

Ve středu po brzké svačince jsme vyšli do Centra zdraví a bezpečí u KV Areny na program hasičů – Svět ohně. Hasiči se nás při přivítání trošku zalekli, protože takhle malou věkovou skupinku na programu ještě neměli. Ale nakonec to zvládli na jedničku a nám se u nich moc líbilo.

 

Po prvotním přivítání a seznámení nám ukázali, co takový hasič pro svoji práci potřebuje – nehořlavé oblečení – věděli jste, že si každý hasič ráno po příchodu musí vše zkontrolovat a věci připravit na své místo, protože když se jim ohlásí poplach, tak mají jen 2 minuty na to odjet? To nemůžou mít oblečení převrácené na ruby, protože by je to velmi zdržovalo – už víme, proč i nás paní učitelky ve školce učí si své věci vždy hezky připravit a obrátit, tak jak to má být. Pro ukázku nám na hasiči Zdeňkovi ukázali, co vše si hasič při zásahu obléká – páni toho bylo. Povídali jsme si o tom, jaké auto hasiči mají, co je to maják a k čemu slouží. Poté nám ukázali pár obrázků z jejich zásahů. Oblékli nám malé bundičky – hasičů, policistů a záchranářů a nechali nás povozit na malých autíčkách. Dokonce jsme si zařádili i u tyče – páni to byla paráda.

  

Poté nás hasiči odvedli do vedlejšího domečku, kde mají jeskyni i s ohýnkem, dozvěděli jsme se, jak se u takového ohně chovat a k tomu nám pustili videa, co dokáže takový oheň například od svíčky u stromečku provézt – musíme si pamatovat, že svíčka se nesmí nikdy nechávat v místnosti o samotě. Dokonce mají v jedné části domečku ohořelou místnost, nevěřili byste, co zůstane z takové rychlovarné konvice – úplně malinkatá roztavená placka. Celkově se nám tato místnost vůbec nelíbila. Ohořelé stěny, nábytek, plyšáci,… Ve vedlejší kuchyňce nám chtěli upéct kuře, ale bohužel se spálilo – to bylo kouře, ale už víme, že když uvidíme i my takový kouř, tak určitě nesmíme troubu otvírat a musíme zavolat maminku nebo tatínka. Když se ale vyvalil kouř, tak se v místnosti spustil hlásič, to nám hasiči řekli, že musíme na bobeček, protože kouř jde nahoru, takže dole to je nejlepší – máme si zakrýt tričkem nos a pusu a na bobečku místnost opustit. Ještě jsme si na chvilku zajezdili na autíčkách, ale naše návštěva už se bohužel chýlila ke konci, tak jsme si dali malou svačinku v podobě jablíčka, koukli na krátké video, co vše se dá tady v centru zažít a pak hurááá do školky na oběd, protože už máme obrovský hlad!

 

svet ohne 2

 

svet ohne 1